« Travanj 2024 »

Predavanja o ovisnosti i oružju
Autor: Marija Smiljanić, 12. 12. 2016.

U ponedjeljak, 12. prosinca, u Osnovnoj školi „Ivo Kozarčanin“ održana su dva edukativna predavanja za učenike od 3. do 8. razreda. Predavanja na temu ovisnosti i oružja održali su policijski službenici Policijske postaje Hrvatska Kostajnica.

U razdoblju od 15. studenog do 15. prosinca u Republici Hrvatskoj obilježava se Mjesec borbe protiv ovisnosti s ciljem upozoravanja javnosti na problem zlouporabe svih sredstava ovisnosti te promicanja zdravog načina života. Prvim predavanjem učenici su upoznati s različitim oblicima ovisnosti. Brojnim primjerima iz policijske prakse učenicima se nastojalo predočiti koje posljedice one mogu izazvati, koje opasnosti predstavljaju za zdravlje, te za obiteljski i društveni život. Predavanjem se nastojalo potaknuti učenike na zauzimanje jasnog stava – reći NE.

Drugim predavanjem predstavljene su sve opasnosti oružja i neopreznog rukovanja pirotehničkim sredstvima te se djeci nastojalo ukazati kako se blagdani mogu proslaviti i bez pirotehnike. U cilju zaštite djece koja bi mogla doći u doticaj s odbačenim minsko-eksplozivnim sredstvima i skrivenim oružjem, policijski službenici educirali su učenike o opasnostima od ostavljenih i odbačenih minsko-eksplozivnih sredstava i oružja te ih uputili kako postupiti ukoliko takve predmete pronađu u prirodi. Prezentirani su materijali o oružju, streljivu i ostalim minsko-eksplozivnim sredstvima. Djeca su dobila savjete i o rukovanju pirotehničkim sredstvima te o ozljedama koje pirotehnička sredstva mogu prouzročiti ukoliko se njima nestručno rukuje.  Policijski službenici su djeci savjetovali da pirotehnička sredstva nikada ne upotrebljavaju bez nadzora starije osobe jer samo jedan neoprezan postupak može obilježiti nekome čitav život. Podsjetili su da su pirotehnička sredstva I. razreda najmanje opasna i mogu se prodavati  tijekom cijele godine, a mogu ih kupiti i koristiti djeca starija od 14 godina. Pirotehnička sredstva II. i III. razreda mogu se kupiti u specijaliziranim trgovinama, prodavaonicama oružja i streljiva, a mogu ih kupiti i koristiti samo stariji od 18 godina. Ta sredstva se mogu kupiti od 15. prosinca do 1. siječnja, dok je njihova uporaba dozvoljena od 27. prosinca do 1. siječnja. Najviše komentara učenika izazvale su fotografije koje vrlo zorno prikazuju posljedice uporabe pirotehnike (opekline, ozljede šake i prstiju). Tijekom predavanja učenici su bili vrlo aktivni te su pitanjima i primjerima iz svog iskustva pokazali velik interes, ali i solidno znanje o pirotehničkim sredstvima.