« Travanj 2024 »

Škole za Afriku
Autor: Marija Smiljanić, 17. 1. 2017.

“Škole za Afriku” zajednička je inicijativa UNICEF-a, Zaklade “Nelson Mandela” i Hamburškog društva za promoviranje demokracije i međunarodnog prava. Predstavljena je 2004. godine u Cape Townu, a prve projektne aktivnosti započete su 2005. godine. Cilj projekta je uključiti djecu u škole te im pružiti priliku za bolju budućnost. Posebna pažnja posvećuje se djeci koja žive u iznimno teškim uvjetima, djeci bez roditelja, kao i djevojčicama koje su u nekim sredinama često dodatno uskraćene za mogućnost obrazovanja.

Hrvatska se projektu priključila 2008. godine uz podršku Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta.

Nakon dvije godine pomaganja djeci Ruande i četiri godine pomaganja djeci Etiopije, Hrvatska od 2014. pomaže djeci Burkine Faso. Projekt objedinjuje edukativne radionice na temu solidarnosti i dječjih prava te aktivnosti kojima se prikupljaju sredstva za obrazovanje djece u Africi. Svim školama koje sudjeluju u projektu UNICEF osigurava materijale (vodič za organiziranje aktivnosti, papirnatu kasicu, plakate, DVD s edukativnim filmovima, brošuru o zemlji za koju se prikupljaju sredstva te radne bilježnice za učenike).

Naša škola uključena je u projekt od 2010. god. Sudjelujući u ovom projektu, djeca pomažu svojim vršnjacima na afričkom kontinentu te istodobno uče o dječjim pravima, humanosti, solidarnosti i toleranciji. Osim toga, uče i koliko je obrazovanje važno za njihov život te imaju priliku više cijeniti to što imaju − dobre i dostupne škole, vrtiće te primjerene uvjete za učenje i igru. U školi je tijekom prvog polugodišta prikupljen i na račun UNICEF-a uplaćen iznos od 402 kn, a aktivnosti u svrhu prikupljanja sredstava nastavit će se i u drugom polugodištu. Zasad su se u prikupljanju sredstava najviše istaknuli učenici 7. razreda koji su prikupili 120 kn.