« Travanj 2024 »

Dan Jabuka
Autor: Marija Smiljanić, 22. 10. 2018.

Tradiciju održavanja Dana jabuka 20. listopada započela je godine 1990. u Londonu organizacija Common Ground (Zajednička tla) s ciljem promicanja njenih zdravstvenih kvaliteta i demonstracije mnogobrojnih sorti jabuke koje se u Engleskoj uzgajaju. S vremenom su tradiciju obilježavanja Dana jabuka i drugdje u svijetu prihvatile brojne škole i udruge promičući na taj način važnost jabuke u zdravlju i prehrani ljudi.

Jabuka je jedna od prvih voćki koju su ljudi uspjeli kultivirati te je tako važan dio ljudske prehrane. Poznato je da se svakodnevnim konzumiranjem jabuka može spriječiti pojava mnogih zdravstvenih poteškoća i oboljenja te da je jabuka prava mala riznica sastojaka koji pozitivno utječu na naš organizam.
Učenici 5. razreda obilježili su Dan jabuka na satu razrednika. Jedan od ciljeva obilježavanja tog dana bio je spoznati važnost jabuka za zdravlje te nužnost njihove konzumacije u svakodnevnom životu (osvijestiti potrebu konzumacije voća u svakodnevnoj prehrani).Sat su započeli proučavanjem i uspoređivanjem različitih sorti jabuka koje su donijeli od kuće. Čitali su pjesme, poslovice i zanimljivosti o jabukama. Svaki učenik izradio je jednu jabuku i napisao pjesmu o jabuci. Zatim su u skupinama izrađivali i slagali materijale za razredni pano, a na kraju sata zasladili su se ukusnim jabukama.