Županijsko natjecanje Eko kviz "Lijepa naša"
Autor: Štefica Debogović, 14. 2. 2009.

U Hrvatskoj Dubici 13.veljače 2009.godine održano je županijsko natjecanje Ekološki kviz "Lijepa naša" za učenike osnovnih i srednjih škola Sisačko-moslavačke županije.

Na županijskom natjecanju sudjelovalo je 6 osnovnih i 2 srednje škole.

1. OŠ Ivo Kozarčanin, Hrvatska Dubica
  2. OŠ Ludina, Velika Ludina
  3. OŠ 22.lipanj, Sisak
  4. OŠ Glina, Glina
  5. OŠ Sela, Sela
  6. OŠ Stjepana Kefelje, Kutina
  7. Tehnička škola Sisak, Sisak
  8. Srednja škola Petrinja, Petrinja

Svaku ekipu (školu) predstavljala su 4 učenika i to po jedan učenik od V.-VIII. razreda za osnovne škole te po jedan učenik od I.-IV. razreda za srednje škole ( za trogodišnje strukovne škole po jedan učenik I. i II. razreda te po dva učenika III. razreda).

Program županijskoga natjecanja sastojao se od:

- pisanog dijela (test)

- PowerPoint prezentacije (prikaz ostvarenog praktičnog rada učenika pod motom "Istražili smo - uradili smo-predlažemo")

- usmenog dijela

Zbrajanjem bodova ostvarenih na testu s bodovima praktičnog rada dobiveno je šest prvoplasiranih ekipa osnovnih škola i dvije prvoplasirane ekipe srednjih šlola koje su zatim pozvane na usmeno - završno natjecanje.

Ekološki kviz "Lijepa naša" u pisanom i usmenom dijelu obuhvaća 5 zadanih (tematskih) područja. Zadana područja su dio nastavnih sadržaja predmeta.

Osnovna škola s postignutim najvećim brojem bodova je OŠ Ludina, Velika Ludina, a u kategoriji srednjih škola Tehnička škola Sisak. Pobjednici županijskog natjecanja stječu pravo sudjelovanja na Državnom kvizu.

Iako je nadnevak održavanja natjecanja bio zloglasni petak.13. veselo ozračje zajedničkog druženja je razbilo taj mit.