Odana počast civilnim žrtvama Domovinskog rata u Baćinu
Autor: Štefica Debogović, 22. 10. 2012.

U selu Baćinu, 21. listopada  obilježena je  21. godišnjica masakra kojeg je počinio agresor nad civilima . Kod spomen obilježja masovne grobnice održana je  komemorativna svečanost .Svečanost je započela izvođenjem hrvatske državne himne koju su izvele  članice Kulturno-umjetničkog društva "Jeka" iz Hrvatske Dubice ,a nakon toga je dvjesto nazočnih šutnjom  odalo počast civilnim žrtvama Domovinskog rata.

Riječi utjehe obiteljima civilnih žrtava uputili su predsjednik Županijske skupštine Željko Kardaš i pomoćnica ministra branitelja Vesna Nađ.Recitiranjem domoljubnih pjesama u komemoraciji su sudjelovali i učenici Osnovne škole Ivo Kozarčanin, Hrvatska Dubica, Brigita Knežević (8. razred) i Ivan Ćorić (6. razred).
Na spomen obilježju masovne grobnice cvijeće su položiti i svijeće zapaliti obitelji nedužnih civilnih žrtava, pomoćnica ministra branitelja Vesna Nađ, izaslanstvo Sisačko-moslavačke županije  predsjednik Županijske skupštine Željko Kardaš i član Savjeta za pitanja hrvatskih branitelja i stradalnika iz Domovinskog rata Ivica Pandža, izaslanstvo Općine Hrvatska Dubica koje je vodio načelnik Matija Mikulić, članovi Udruge 100 postotnih ratnih vojnih invalida Domovinskog rata 1. skupine RH, žrtava, izaslanstvo Koordinacije udruga proizašlih iz Domovinskog rata Sisačko-moslavačke županije s predsjednikom Markom Klasanom, gradonačelnik Hrvatske Kostajnice Tomislav Paunović sa suradnicima, gradonačelnik Novske Antun Vidaković, te izaslanstva braniteljskih udruga i političkih stranaka.Svim prisutnima pridružili su se i predstavnici naše škole, predstavnici učenika, učitelja s ravnateljicom Suzanom Vogrinc.
Zajedničku molitvu vodio je vlč. Milan Begić, župnik župe Presvetog Trojstva Hrvatska Dubica.
Misa zadušnica za poginule, umrle i nestale hrvatske branitelje i nedužne žrtve zločina počinjenog u Baćinu služena je u župnoj crkvi Presvetog Trojstva u Hrvatskoj Dubici.

Odana počast civilnim žrtvama Domovinskog rata u Baćinu