Paraolimpijski dan u našoj školi
Autor: Štefica Debogović, 19. 12. 2012.

U srijedu 19. prosinca, dva hrvatska paraolimpijca ,Nikola Brlenić i Ivica Vugrinec u pratnji organizatora posjetili su osnovnu školu Ivo Kozarčanin u Hrvatskoj Dubici. Nastava je tom prilikom prilagođena ne bi li učenicima omogućila što bolji uvid u ovaj jedinstven susret. Učenici viših razreda prvi su se odali izazovu sportskog okršaja s gostima u njihovu sportu, stolnom tenisu. Potom su iskusili neke od disciplina u kojima se paraolimpici natječu, sa pratećim preprekama za svaku pojedinu disciplinu.

Cilj ove vježbe, koji je višestruko ostvaren, bio je pokazati djeci sve otegotne okolnosti na koje ihvalid sa određenim nedostatkom može naići u svakodnevnom životu, kao i kako ju iskusiti iz perspektive njihova nedostatka. Učenici su potom bili upoznati sa kratkim povijesnim pregledom Paraolimpijskih igara te pojedinim uspjesima hrvatskih natjecatelja u istima, u obliku predavanja obogaćenog audiovizualnim sadržajem. Nakon toga, održali su intervju sa gostujućim sportašima pri kojem su saznali nešto više o njima samima, kao i o porijeklu njihove ljubavi prema vlastitom sportu, te usput imali priliku postaviti pitanja koja bi ih zanimala. Isti raspored potom su prošli i niži razredi spomenute škole, pri kojemu je bio očit manji naglasak na intervju, a daleko veći na zabavno-rekreacijski dio.

Sam dan i prateća zbivanja, učenicima će u pamćenju nesumnjivo ostati kao dan kada su uvidjeli kako ograničenja tijela ljudskom duhu nipošto nisu nesavladiv problem, već isključivo izazov koji ih motivira kako bi dosegnuli vlastiti maksimum.

Članak napisao: Hrvoje Zadravec,       dipl. teolog