Završna sjednica Šestog hrvatskog žrtvoslovnog kongresa u Hrvatskoj Dubici
Autor: Štefica Debogović, 16. 6. 2013.

Završna sjednica Šestog hrvatskog žrtvoslovnog kongresa u
Hrvatskoj Dubici

U nedjelju, 16. lipnja naša je škola imala čast biti mjestom održavanja završne, svečane sjednice Šestoga hrvatskog žrtvoslovnog kongresa, koji se od 14. do 16. lipnja održao u Zagrebu i Sisku te Hrvatskoj Dubici i Baćinu u organizaciji Hrvatskog žrtvoslovnog duštva i pod pokroviteljstvom sisačkog biskupa Vlade Košića.
Kongres, koji se od 1998. godine redovito održava svake treće godine, okuplja svoje članove, suradnike i sve zainteresirane na znanstvenu i stručnu raspravu o najaktualnijim problemima žrtava i stradanja ljudi, a ove je godine prednost dana istraživanju žrtava Sisačko-moslavačke županije: Siska, Sunje i Petrinje, područja Moslavine i Banovine te posebno masovnog zločina u Baćinu.

Nakon otvorenja 14. lipnja u Muzeju Mimara u Zagrebu, Kongres je sljedeći dan nastavljen u Sisku, gdje je pedesetak izlagača iznijelo svoje radove u prostorijama Biskupijskoga ordinarijata. Posljednji dan Kongresa započeo je misnim slavljem za sve hrvatske žrtve u katedrali Uzvišenja Svetog Križa u Sisku, nakon kojega su članovi Hrvatskoga žrtvoslovnog društva i Zdruga hrvatske obrane „Nikola Šubić Zrinski“ iz Zaprešića zajedno sa sisačkim biskupom i ostalim zainteresiranim sudionicima ugošćeni na spomenutoj svečanoj sjednici u Osnovnoj školi „Ivo Kozarčanin“ u Hrvatskoj Dubici. Ionako bogatom programu završne sjednice, koja je uključivala raznovrsne – znanstvene, poetske i glazbene – radove na temu žrtava ratova u našim krajevima, svojom su se pjesmom i prigodnim recitacijama uključili i naši učenici okupljeni u pjevački zbor, a nakon sjednice svojim smo gostima priredili i skroman domjenak.

Kongres je zaključen polaganjem vijenaca na spomen-obilježju stradanja hrvatskih civila u Baćinu, mjestu druge, odmah poslije Ovčare, po broju žrtava masovne grobnice u Hrvatskoj.