Živim život bez nasilja
Autor: hrvoje zadravec, 7. 5. 2015.

U sklopu provedbe projekta „Živim život bez nasilja“ kojeg su pokrenuli Ministarstvo unutarnjih poslova i UN u Republici Hrvatskoj, a koje se provodi na području svih policijskih uprava, naša škola je sudjelovala u drugom susretu osnovnih škola ovog područja.

Cilj projekta bio je učenicima posvijestiti sve oblike nasilja, kako onog tjelesnog međuvršnjačkog, tako i cyberbullyinga, psihičkog i emotivnog omalovažavanja, verbalnog vrijeđanja, te pukog ignoriranja umjesto integriranja drugih u vlastiti život, s ciljem pravovremene prevencije istih. Prvi dio projekta prošao je u duhu međusobnog druženja učenika sedmih razreda koji su sudjelovali, kao i glazbeno-scenskog izrčaja, a sve to pod voditeljskom palicom Zlatana Zuhrića Zuhre. Drugi susret održan u četvrtak 7.5.2015. u prostorima osnovne škole u Hrvatskoj Kostajnici bio je osmišljen kao prezentacija učeničkih radova nadahnutih prvim susretom.

U jeku dramskih igrokaza, glume i recitacija naša škola se predstavila stripom hammer formata osmišljenim i izrađenim od strane učenica Ivone Đukić i Mihaele Đurđević, koje su ga osobno i predstavile prisutnima. Strip je, naime, prikazao možda i najčešći oblik nasilja, verbalno zlostavljanje kroz ismijavanje i omalovažavanje kojem je ujedno i najteže doskočiti ispravnom preventivnom mjerom. Sudeći po gromoglasnoj tišini koja je nastala neposredno nakon njihova izlaganja te uzdahu popraćenom pogledom u daljinu, dalo bi se zaključiti kako je uradak naišao na odjek među prisutnima.

Ovakvi i slični projekti svakako su izazov za našu školu te poziv da se izrazimo glasnije, ideje prenesemo jasnije i udarimo što jače....naravno, isključino u simboličnom smislu!