Sudjelovanje u dodjeli „Godišnje nagrade za novinarske radove koji promiču vrijednosti obrazovanja“
Autor: Marija Smiljanić, 7. 3. 2019.

Učenici 7. razreda sudjelovali su u glasovanju za Godišnju nagradu za novinarske radove koji promiču vrijednosti obrazovanja udruge Pragma. Nagrada se ove godine provodi pod motom  „Neopisivo!“ s ciljem poticanja zdravih stilova života među djecom i mladima te promocije zdravlja u školi, domu i obitelji. Zdrav životni stil Svjetska zdravstvena organizacija opisuje kao način života koji snižava rizike od ozbiljnih bolesti ili prerane smrti, za ona stanja i probleme koje je moguće prevenirati. Zdravim stilom života popravljamo kvalitetu vlastitog života i postajemo poželjni modeli za oponašanje. Učenici koji su sudjelovali u glasovanju za Nagradu u isto vrijeme su usvajali znanja o zdravim navikama i vještine kritičkog promišljanja, ali i jačali medijsku pismenost te razvijali vlastito samopouzdanje na temelju iskustva sudjelovanja u procesu glasovanja.

Glasovanje je provedeno na satu hrvatskoga jezika, a odlučili smo se najprije za sudjelovanje u ocjenjivanju televizijskih priloga, a zatim i radijskih i tiskanih radova. Rad smo započeli razgovorom o medijskoj pismenosti i kritičkom sagledavanju novinarskih radova te su učenici upoznati s Etičkim kodeksom hrvatskih novinara. Razgovarali su o tome što su to etička načela, što znači objektivno pristupanje nekoj temi te što sve novinaru može biti izvor informacija. Nakon gledanja televizijskih priloga razgovarali su o osjećajima koje je u njima pobudio pojedini rad, zatim o tome što su naučili i zapamtili gledajući televizijske priloge, koja je poruka svakog od priloga te je li novinar temu obradio na zadovoljavajući način. Prezentacijske vještine učenici su razvijali predstavljanjem radijskih i tiskanih radova ostalim učenicima, a zatim su izabrani najbolji radovi.

Učenici 7. razreda rado raspravljaju i iznose mišljenja, vole sudjelovati u projektima i istraživati. Ovakav način sudjelovanja u odabiru novinarskih radova omogućava razvoj kritičkog mišljenja i komunikacijskih vještina. Učenici se pritom osjećaju važno jer imaju neposredan utjecaj na dodjeljivanje Godišnje nagrade za novinarske radove koji promiču vrijednosti obrazovanja.